قرارداد ناشر و مولف چگونه تنظیم می‌شود؟

این نوع قرارداد می­تواند برای بعضی از افراد جذاب باشد زیرا نه هزینه­ ای پرداخت می­کنند و نه در پخش نقشی دارند ولی چنانچه فروش کتاب خوب باشد این افراد ضرر می­کنند. چنانچه از فروش کتاب خود مطمئن هستید زیر بار این نوع قرارداد نروید. در این نوع عقد قرارداد حق چاپ همیشه برای ناشر محفوظ می­ماند.

در این نوع قرارداد ناشر یا سرمایه گذار با مولف قرارداد بسته و درصدی اندک از فروش کتاب را به عنوان حق تألیف به مولف پرداخت می­کند. این نوع قرارداد را ناشرین یا سرمایه گذاران در صنعت نشر بیشتر با کسانی می­بندند که شناخته شده و کتابهایشان پرفروش باشد.

متاسفانه، با عدم آگاهی برخی نویسندگان جوان و بی تجربه ، برخی ناشران سود جو از این موقعیت استفاده کرده و با اطمینان از فروش حتمی آن اثار، با مبلغ بسیار ناچیزی به طور دائم حق فروش اثر را از آنان خریداری می کنند و نویسنده ی این اثر احتمالا از سود مادی و معنوی اثر خود محروم خواهد شد.

ممکن است همین اثر، در مدت زمان بسیار کوتاهی به یکی از کتاب های پرفروش بدل شود که نویسندگان آن یا به دلیل مشکلات مادی یا بدلیل عدم آگاهی ،از آن بی بهره خواهند شد.

 

• مطالعه متن قرارداد

متن عقد قرارداد خود با ناشر را به صورت کامل مطالعه و بررسی نمایید، زیرا این قرارداد تعیین کننده حقوق مادی و معنوی شما و ناشرتان نسبت به کتاب چاپ شده می باشد.

مهمترین موضوع در یک قرارداد بین ناشر و مولف و یا مترجم، حق نشر کتاب می باشد. برخلاف بسیاری از موسسات چاپ و نشر کتاب، در موسسه آموزشی تالیفی ارشدان حق چاپ و انتشار دائمی اثر متعلق به صاحب اثر و مولف می‌باشد.

 

• قرارداد مشارکت در چاپ

در این نوع قرار داد بین سرمایه گذار (ناشر) و نویسنده ی اثر، توافق نامه ای امضا می شود که در آن از هزینه ی چاپ اثر، انتشار کتاب  تا سود ناشی از فروش، همه چیز به طور مساوی تقسیم می شود.

در این نوع قرار داد باید هزینه ی چاپی که از طرف ناشر برآورد می شود، واقعی باشد و سرمایه گذار در این مرحله سودی را برای خود در نظر نگیرد.

 

• سرمایه گذاری مولف

این قرارداد برای کتاب هایی که برای تقویت رزومه، چاپ کتاب با تیراژ پایین، چاپ کتاب برای اهدای به اطرافیان و همچنین مولفینی که از بازار کتاب خود اطمینان دارند بسیار حائز اهمیت است.

در این میان ناشر درصد بسیار کمی از فروش کتاب را مال خود می کند (حدود ۱۰ درصد) و چنانچه در آینده صاحب اثر مایل باشد کتاب خود را دوباره به چاپ برساند می تواند با هر انتشارات دیگری که تمایل داشته باشد قرار داد ببندد.

در این قرار نوع قرارداد کلیه ی هزینه ها از شروع چاپ تا انتشار اثر را خود نویسنده و صاحب اثر بر عهده می گیرد. انتشارات در شروع کار با شما قراردادی می بندد و در آن نام نویسنده، مشخصات کتاب و تیراژ مورد نظر با مبلغ قرارداد، قید شده و حق چاپ کتاب برای همیشه در اختیار صاحب اثر باقی می ماند.

در این نوع قرارداد حتما باید در بند تعیین کننده ی صاحب حقوق مادی و معنوی ، نام نویسنده ی اثر ذکر شده باشد.این نوع قرارداد دارای مزایای بسیاری مانند جواز شرکت در نمایشگاههای بین المللی و استانی، نظارت کامل به چاپ و پخش کتاب، برخورداری کامل از مزایای چاپ و فروش اثر به سازمان ها و ارگان ها و دریافت تمامی فایل های مربوط به کتاب مانند زینک و صفحه آرایی و ویراستاری و طرح جلد می‌باشند.

 

• عقد قرارداد از راه دور

جهت عقد قرارداد از راه دور ابتدا بایستی دوستان کپی کارت ملی و یا شناسنامه ی نویسنده یا نویسندگان و آدرس دقیق پستی و اسم کتاب و تعداد صفحات و سایز و تیراژ مد نظر جهت چاپ کتاب را به آدرس ایمیل انتشارات سارات ارسال نموده تا برگه قرارداد تنظیم و به همراه یک برگه رضایت نامه برایشان ارسال گردد.

برگه قرارداد را نویسنده یا نویسندگان اثر انگشت زده و برگه رضایت نامه را جهت اهراز هویت نویسنده اصلی یانویسنده اول در دفتر اسناد رسمی ( محضرخانه) گواهی امضاء گرفته به همراه سی صفحه اول متن کتاب همراه با فهرست و مقدمه آن و اسکن قرارداد و برگه رضایت نامه از طریق ایمیل ارسال نمایند.

مطالب مرتبط

آشنایی با مجازات تکمیلی

جرم و مجازات دو مفهوم وابسته به هم هستند؛ یعنی هر جا سخن از جرم باشد، صحبت از مجازات نیز به میان می‌آید زیرا مجازات واکنشی است که قانون برای رفتار مجرمانه در نظر گرفته

سهم الارث زن از ملک شوهر

زن در چه شرایطی از ملک شوهر ارث می برد؟ مطابق ماده 864 قانون مدنی: (از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند هریک از زوجین هستند که در حین فوت دیگری زنده

حقوق مالکیت فکری

مقدمه حق مالکیت بشر بر دارایی‌های ارزشمند خود، مفهومی است که از دیرباز در متون حقوقی و قانونی مختلف آمده است. اما آیا تمامی دارایی‌ها، از جنس دارایی‌های فیزیکی و ملموس، مانند زمین، ساختمان، تجهیزات

حضانت کودک

مساله حضانت و سرپرستی فرزندان نیز یکی از مباحث مهم و اساسی است که قانون گذاران سهم بسزایی در نحوه ایفای نقش والدین در این خصوص را داشته اند . حضانت کلمه ای عربی و

پیمان نامه عدم افشای اطلاعات یا NDA

در بسیاری از شرکت ها، کارفرما معمولا از شرکت، خواهان پیمان نامه عدم افشای اطلاعات می شود. حال با وَندا همراه شوید تا این پیمان نامه را به صورت حقوقی بررسی کنیم. پیمان‌نامه عدم افشای

برچسب ها

ارتباط با