آنچه میبایست در خصوص مهریه بدانید

این تصور که در قوانین جدید ، مهریه تا سقف ۱۱۰ عدد سکه مجاز است و اینکه قاضی به پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه رای نمی دهد ، کاملا اشتباه است

بعد از صدور رای دادگاه در خصوص پرداخت مهریه ، چنانچه زوج دادخواست اعسار (ادعای عدم توانایی مالی) ارائه ندهد و یا پس از رسیدگی ، اعسارش پذیرفته نشود، موظف است مهریه را یکجا پرداخت کند.

اگر دادخواست اعسار پذیرفته شود دو حالت زیر را میتوان متصور شد؛

🔹مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه (از ۱ تا ۱۱۰ سکه) در اینصورت باید تمامی مهریه پرداخت شود ، این پرداخت یکجا نیست و در واقع براساس پذیرش اعسار ، تقسیط میشود .اما چنانچه زوج جهت پرداخت اقساط اقدامی نکند ، راهی زندان خواهد شد.

🔹مهریه بیش از ۱۱۰ سکه تعیین شده در این وضعیت ، در ابتدا باید ۱۱۰ سکه مطابق دادنامه اعسار، پرداخت شود . حال چنانچه زوج ۱۱۰ عدد سکه از مهریه را بپردازد ولی مابقی را ندهد ، دیگر برای دریافت بیش از ۱۱۰ سکه نمیتوان او را به زندان انداخت. بلکه فقط میتوان از او اموالی را به دادگاه معرفی و توقیف کرد.و اگر اموالی جهت  توقیف نداشت فقط میتوان صبر کرد تا مالی از ایشان جهت وصول طلب ،یافت شود.

اگر نیاز به مشاوره دارید یا سوالی در این خصوص ذهن شما را درگیر کرده است با ما تماس بگیرید.

متخصصین حقوقی ما همواره پاسخگوی شما هستند.

 

مطالب مرتبط

قانون کاهش مجازات حبس تعزیری

قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۱۳۹۹/۲/۲۳   قانون کاهش مجازات حبس تعزیری طی نامه شماره ۱۷۵۴۰/۱۰۲/۹۹ مورخ ۱۳۹۹/۳/۷ شورای نگهبان، مغایر با موازین شرع

برچسب ها

ارتباط با

  • تلفن : 3 - 02140224200
  • آدرس : تهران- بلوار اندرزگو - مجتمع تجاری و اداری سانا طبقه ۵ واحد ۵۰۹
  • ایمیل : vandaoffice@yahoo.com